Ładowanie telefonu-1

Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie? Zostaw komentarz

W poprzednim artykule przyglądaliśmy się dobrym nawykom związanym z baterią w telefonie (zobacz: Jak dbać o baterię w telefonie), dziś podpowiadamy jak w bezpieczny sposób ładować baterię, aby jak najdłużej była użyteczna i pozwalała jak najdłużej korzystać ze smartfona.


Używaj sprawdzonych ładowarek

Musimy uważać na to, czym tak naprawdę ładujemy telefon. Używajmy tylko i wyłącznie oryginalnych ładowarek lub tych markowych. Nie powinniśmy poświęcać tak ważnego procesu tanim zamiennikom. Wbrew pozorom jest on naprawdę skomplikowany. Choć tańsze nie musi oznaczać gorsze, to nie warto narażać akumulatora na uszkodzenie. Pamiętajmy że tyczy się to każdej z części. Tanie kable mogą zbyt luźno podpinać się do wejścia. Prowadzi to do jego wyrobienia, a nawet uszkodzenia. Złe ładowarki samochodowe czy “kostki” sieciowe też się tego tyczą. Muszą one podawać napięcia i natężenia zgodne z naszymi urządzeniami. Praktycznie każde z nich posiada stosowne zabezpieczenia, korzystając jedynie z takich wartości, jakie są im potrzebne. Nie można ich jednak łatwo sprawdzić, dla tego lepiej nie ryzykować.

Wyciągnij telefon z etui

Tutaj co poniektórzy mogą się zastanawiać jak ściągnięcie etui na telefon ma wpłynąć na ładowanie. Całkowite zasłonięcie miejsca pod którym znajduje się bateria może powodować nabieranie temperatury. Prowadzi to do przegrzania. Choć casy są bardzo przydatne i niezwykle funkcjonalne, to pod nimi może zrobić się naprawdę ciepło. Jak wyżej wspominaliśmy ogniwo za tym nie przepada. Przy okazji niektóre grubsze nakładki mogą blokować wejście. Ewentualnie pozwolą na podpięcie, lecz kabel nie będzie do końca wsunięty. Tworzy to ryzyko przypadkowych przepięć przez niedokładne podłączenie. Możemy tego uniknąć, bez ryzykowania, że kiedyś będzie ten pierwszy raz. Wystarczy ściągając etui przed podłączeniem smartfona.

Technologie szybkiego ładowania – czy są bezpieczne?

Jak wszędzie, tak i tutaj zdania są podzielone. Nie możemy do końca stwierdzić że to zwykły mit o niebezpieczeństwie płynącym z szybkiego ładowania. Przede wszystkim wykorzystuje się wzrost napięć lub natężeń. One pną się w górę a razem z nimi temperatura. W końcu wraz z prędkością ładowania, idzie szybsze nabieranie ciepła.  Z punktu widzenia chemii rzeczywiście można stwierdzić, iż są one szkodliwe. Wszystkie te cechy wraz z wyższą temperaturą powodują, że reakcje chemiczne w ogniwie zachodzą o wiele szybciej. Niestety mogą one prowadzić do zmian jego właściwości. To na pewno nie jest coś, czego byśmy chcieli. Niestety, ale kusi nas o wiele sprawniejsze ładowanie baterii.

Nie można zapominać o specjalnych zabezpieczeniach, o których tyle już wspomniaiśmy. Każdy telefon z funkcją szybkiego ładowania posiada specjalny czujnik. Sprawdza on na bieżąco temperaturę i odcina zasilanie przy osiągnięciu niebezpiecznej granicy. Pozwala to uniknąć znaczącego uszkodzenia baterii.

Stąd też odpowiemy na kolejne pytanie, które często widujemy. Czy da się wykorzystać szybkie ładowanie w telefonie, który jej nie obsługuje? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że nie, gdyż jest do tego potrzebny specjalny układ. Bez niego nie będziemy mogli skorzystać z dodatkowego napięcia czy natężenia. Nasz telefon po prostu będzie korzystał z wartości, których potrzebuje. Zdecydowanie lepiej używać oryginalnych ładowarek.

A więc jaki z tego wniosek? Choć szybkie ładowanie wpływa na degradację baterii, to nie robi tego znacząco. Jest to na tyle powolny proces, że nie powinniśmy tego znacząco odczuć. Różnice możemy zobaczyć dopiero na przestrzenii naprawde długiego czasu, więc nie będzie to problemem. Szczególnie, że wynagradzają nam ich minusy kilku a nawet kilkunastokrotnie szybszym czasem ładowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *